Spotlight. Zdrada - Mat Carroll, Kevin Cullen, Thomas Farrragher, Stephen Kurkijan, Michael Paulson, Sacha Pfeiffer, Michael Rezendes, Walter V. Robinson


Tytuł: Spotlight. Zdrada
Autor: Mat Carroll, Kevin Cullen, Thomas Farrragher, Stephen Kurkijan, Michael Paulson, Sacha Pfeiffer, Michael Rezendes, Walter V. Robinson
Wydawnictwo: Harper Collins
Gatunek: Dokumentalna
Ilość stron: 412
O czym to jest?:
W ostatnich latach coraz więcej słyszy się o molestowaniu dzieci przez księży. Wraz z rozwojem mediów, sprawy takie jak te są bardzo nagłaśniane, by winni nie obyli się bez kary. Kilka lat temu grupa dziennikarzy z bostońskiego Globe postanowiła interweniować w tej sprawie zwłaszcza iż dotarli do pewnych absurdalnych wiadomości. Ich precyzyjne dziennikarskie śledztwo dowiodło jak świat kościoła jest skryty i pełen kłamstw oraz oszustw.
Moje refleksje: 
Pierwszy raz czytam książkę o tej tematyce. Wcześniej byłam raczej za młoda na spiski religijne, a później nie było czasu na wyszukiwanie nowych typów literatury. Wiadomo, matura, nauka, ważne wybory. Ale natrafiając na tę pozycję stwierdziłam że warto poczytać od czasu do czasu coś innego. I tak rozpoczęła się moja czytelnicza przygoda.

Już od początku zostałam zalana sporą ilością nazwisk i nowych faktów oraz wydarzeń i dat. I to mnie troszkę zgubiło. Wpuszczona w wir zdarzeń oraz nieznająca licznych postaci, czułam się troszkę ogłupiała w całym tym świecie. Dopiero po jakimś czasie poukładałam sobie wszystko w całość. A tu nagle pojawiali się nowi bohaterowie i nowe okoliczności. I cała zabawa od nowa. Troszkę to przeszkadzało w czytaniu i burzyło moją stabilność, ale poradzi łam sobie. Do książki zachęcała bowiem jej fabuła. Nie dość że wartka i ciekawa to jeszcze szokująca! Nie sądziłam ze wśród księży potrafią dziać się tak obleśne i niewłaściwe rzeczy. Oczywiście znając tematykę książki, przewidywałam możliwe zawarte w niej zdarzenia, jednak były pewne elementy fabuły mnie bardzo zaskoczyły. Zwłaszcza, iż jest to literatura faktu.

Ciężko cokolwiek mówić o bohaterach, gdyż jak wiadomo, nie były to kreacje utworzone przez autorów, ale przedstawione rzeczywiste postaci. Jednak to jak były one opisane, okazało się bardzo realistyczne i autentyczne. Czytając pewne fragmenty, czułam się jakbym oglądała bardzo dobry film dokumentalny lub byłam świadkiem tych wydarzeń. A część z nich była nawet nie tyle co absurdalna co idiotyczna pod względem zachowania ludzi.

Cóż, książka nie okazała się idealna, ale dobrze się ją czytało. Na pewno obejrzę jej ekranizację zwłaszcza, iż otrzymała 2 Oskary. Poza tym przedstawia ona wyjątkowo realne i przede wszystkim interesująca. Jak najbardziej warta przeczytania.
Ocena: 7/10 

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję wydawnictwu Harper Collins 

http://www.harpercollins.pl/

Komentarze

 1. Ostatnio przyglądałam się jej w Empiku, ponieważ słyszałam,że historia jest ciekawa i dość wciągająca. Poza tym chciałam obejrzeć ekranizację,więc najpierw wypadałoby przeczytać książkę :D Może kiedy będę miała trochę wolnej gotówki to się w nią zaopatrzę :D
  Pozdrawiam, Julka z bloga http://karmeloweczytadla.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam wielką ochotę na ten film, myślę że większą niż na książkę ;) Aczkolwiek nie wątpię, że ma w sobie coś.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem już po lekturze. Jest bardzo szokująca, musiałam czytać tę książkę na raty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oglądałam film i bardzo mi się podobał, chociaż nie był to łatwy temat. Teraz chciałabym przeczytać książkę

  OdpowiedzUsuń
 5. Oglądałam film... niesamowity i druzgocący. Książkę także mam w planach

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)