Gwiazda zaranna- Pierce Brown


Tytuł:Gwiazda Zaranna
Autor: Pierce Brown
Seria: Red rising tom 3
Wydawnictwo: Drageus
Gatunek:  Science-fiction, Młodzieżowa, Dystopia
Ilość stron: 592
O czym to jest?:
Nadzieja umiera ostatnia… Darrow au Andromedus nie ma już nadziei.  Stracił wszystko, o co walczył.Przyjaciel zdradził go w dniu Triumfu.Towarzysze broni, Synowie Aresa, zostali zabici. Rodzina trafiła do niewoli okrutnego Szakala. Ukochana zniknęła bez słowa. Tajemnica jego przemiany z Czerwonego górnika w Złotego arystokratę wyszła na jaw. Jego misja, by siać chaos wśród Złotej Elity, straciła sens. Zamknięty w mrocznej, kamiennej celi Darrow powoli popada w obłęd. Jednak nie wszyscy buntownicy zginęli. Ci, którzy przeżyli, podjęli walkę i próbują wydostać Darrowa z więzienia. Muszą się śpieszyć. Wśród PodKolorów rodzi się powstanie przeciw władzy. A wśród Złotych powiększa się rozłam. W Układzie Słonecznym wybucha wojna.

Moje refleksje: 
Na zakończenie tej serii czekałam dość niecierpliwie. I wcale nie dlatego że poprzednie tomy były jakoś specjalnie genialne. Były dobre i ciekawe, a najbardziej ciekawiło mnie co stanie się z głównym bohaterem w obliczu wszystkich tych tragicznych zdarzeń. 

Fabuła nie odbiega jakością od poprzednich tomów. Wydarzenia są równie dynamiczne, a wątki zazębiające się momentami były bardzo skomplikowane i trudne do ogarnięcia. Co prawda sam rys historii i porządek stworzonego przez autora świata, jest już wyraźnie zarysowany, ale pojawiające się coraz to nowe zdarzenia lekko komplikują i burzą całość. Przez ten fakt czytanie nie  przebiegało w moim przypadku tak łatwo i płynnie. Zdarzały się momenty, w których przerywałam czytanie i cofałam się kilka stron by coś sobie uświadomić czy przypomnieć. Lekko mi to przeszkadzało w odbieraniu całej historii. Poza tym w ogólnym rozrachunku książka podobała mi się, choć nie uważam jej za wielkie dzieło literatury współczesnej. 

Darrow nie stał się dla mnie bohaterem, który pozostanie w mojej pamięci na długi czas. Nie wyróżniał się wieloma szczególnymi cechami, ale jego historia całkowicie mnie pochłonęła. Co prawda ma ona swoje wady, ale pomimo tego, poznawanie coraz to nowych wątków i zdarzeń sprawiało mi wielką przyjemność. Przeszkadzała mi lekka przewidywalność losów Darrowa, ale porównując ją do innych przewidywalnych książek, oceniam ją pod tym względem dość neutralnie. 

Było to zakończenie serii jakiego oczekiwałam. Jeśli jesteś osobą, której podobnie jak mi, podobały się poprzednie tomy, to z pewnością sięgniesz po "Gwiazdę zaranną". A spotkanie z tą książką na pewno cię nie zawiedzie. :) 

Ocena: 7/10 Seria „Red rising”
2. Złoty syn
3. Gwiazda zaranna

 Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję wydawnictwu Drageus
 http://drageus.com/

Komentarze

  1. Seria mogłaby mi się spodobać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jednocześnie nie mogę się doczekać tego tomu, jak i boję się, bo to będzie już koniec XD
    Pozdrawiam serdecznie ;*
    http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)