Wyklęta- Joss Stirling


Tytuł: Wyklęta
Autor: Joss Stirling
Seria : Struck tom 1 
Wydawnictwo: Akapit Press
Gatunek: Młodzieżowa
Ilość stron: 400
O czym to jest?:
Raven uczy się w bardzo elitarnej szkole. Nie pochodzi jednak z zamożnej rodziny. Jest w tej placówce stypendystką, a jej dziadek jest tam woźnym. Dziewczyna zauważa iż w szkole zaczyna dziać się źle. Niektórzy uczniowie zaczynają znikać ze szkoły, a po jakimś czasie wracają zupełnie odmienieni. Ich zachowanie zupełnie nie przypomina tego kim byli wcześniej. Nauczyciele i wszelkie władze szkolne nabierają wody w usta i kłamią jak z nut. Historia zaczyna być coraz bardziej zastanawiająca i niepewna. W szkole pojawiają się też dwaj chłopcy- Kieran i Joe, z którymi Raven zaczyna się zaprzyjaźniać. Z jednym z nich zaczyna nawet wchodzić w głębszą relację. Obaj chłopcy nie mówią jej jednak całej prawdy. Jaka jest ich największa tajemnica?

Moje refleksje: 
Ja głupia początkowo myślałam, że "Wyklęta" jest kontynuacją "Sagi o braciach Benedictach". A to całkiem nowa seria! Brawo ja! Ale mimo pierwszego zawodu, z wielką chęcią zabrałam się za czytanie, ponieważ od samego początku byłam bardzo zainteresowana tym co dzieje się na kartach powieści. 

Niestety, po kilku pierwszych rozdziałach, miałam wrażenie, iż coś takiego już czytałam/oglądałam. Wydawało mi się, że dokładnie to samo już gdzieś się wydarzyło. Kontunuując zagłębianie się w "Wyklętej" wszystko zaczęło się jednak zmieniać i to uczucie deja vu zniknęło. A sama fabuła była niesamowicie interesująca i ciekawa. I choć początkowo kiedy, w niej nie było jeszcze Kierana i Joego, wydawało mi się iż nie znajdę tu nic ciekawego. Troszkę się to dłużyło i przypominało typową amerykańską szkołę, jaką znamy z filmów. Podziały na grupki, wyśmiewanie biedniejszych i rządzące elity. Tak typowe. Interesowała mnie jednak sprawa znikającej młodzieży i zmiany ich charakterów.

W momencie pojawienia się chłopców w całej historii, nabrała ona jeszcze większej tajemniczości i stała się bardziej dynamiczna. Również ci bohaterowie wprowadzali zupełnie nowe sytuacje, często zabawne czy wyjątkowo niepewne. To głownie dzięki nim rozwijał się wątek owych zmian w szkole i dzięki nim można było bardziej dogłębnie poznać te sprawę.

Autorka ciekawie rozwiązała sprawę tajemniczości wielu spraw w tej książce. Raz widzimy wszystko z perspektywy Raven, raz Joego, a raz Kierana. Momentami jedyną osobą mającą najjaśniejszy pogląd na cała sytuację jest czytelnik. Co za wyróżnienie! Bohaterowie ukrywają przed resztą pewne fakty, a często też robią to przed samymi sobą.

Wiele razy czytając książkę uśmiechałam się, a to za sprawą przebojowych chłopaków. Wprowadzali liczne sytuacje, dzięki którym lekko napięte sytuacje troszkę się rozluźniały. Nie tylko humor okazał się mocną stroną chłopaków. Byli oni bardzo inteligentni i spostrzegawczy. Potrafili oni idealnie rozgryźć liczne zagadki i wątpliwości. Dodatkowo jeden z nich wszedł w bardzo bliską relację z Raven. Zachowywał się w takowych sytuacjach bardzo męsko i odpowiednio do zaistniałych warunków.

Jeśli chodzi o Raven to jest t o postać, której bardzo współczuję tego, jak została potraktowana przez rówieśników. Ogromnie podziwiam ją i jej samozaparcie. Dziewczyna wykazała się ogromną siłą charakteru i wiarą w samą siebie. Tym samym nie dała się złamać zawistnemu społeczeństwu.

Muszę tu też omówić kwestię okładki. Bardzo wpasowuje się ona w klimat "Sagi o braciach Benedictach". I chyba głownie dlatego sądziłam iż jest ona jej kontynuacją. W zasadzie sam motyw lekko pasuje do treści książki, ale to jednak nie to czego bym oczekiwała.

Książka w zasadzie bardzo mi się podobała. Czekam z niecierpliwością na kolejne jej części wydane w Polsce, bo nie wyobrażam sobie co może być dalej. Według mnie historia mogłaby się tak zakończyć. Ale skoro są kolejne części, chętnie przeczytam.
Ocena: 9/10


Seria "Struck"
1. Wyklęta


Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję wydawnictwu Akapit Press 
http://www.akapit-press.com.pl/

Komentarze

  1. Uwielbiam "Sagę o braciach Benedictach" dlatego bez wątpienia sięgnę i po tą książkę! Już czeka ona na swoją kolej w mojej biblioteczce, jednak ciągle coś przeszkadza mi się za nią zabrać :/
    Pozdrawiam!
    Katherine Parker - About Katherine

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam okazję czytać trzy pierwsze rozdziały i żałuję, że nie mogłam poznać kolejnych. :(

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)