Czar Chanel- Paul Morand


Tytuł: Czar Chanel
Autor: Paul Morand
Wydawnictwo: Literackie
Gatunek: Biografia
Ilość stron: 208
O czym to jest?:
Coco Chanel nie trzeba nikomu przedstawiać. Ikona mody i stylu.Znana wszystkim z upodobania do bieli i czerni. Na pierwszą myśl o niej kojarzy się, ogromna dawka wyczucia stylu i klasyki nie ujmująca kobiecości. Ale jak naprawdę była ta kobieta? Czy jej dzieciństwo zapowiadało, że jest to osoba mogąca odnieść tak wielki sukces?

Moje refleksje: 
Sięgając po "Czar Chanel" nie liczyłam na jakąś specjalnie wybitną biografię. Miałam nadzieję, iż poznam bliżej postać Coco i dowiem się o niej nieco więcej, niż do tej pory wiedziałam. Dostałam jednak więcej niż oczekiwałam.

Pierwszym co rzuciło mi się  w oczy jest styl jakim jest ta książka napisana. Już od pierwszych stron miałam wrażenie, iż to sama Coco Chanel opowiada mi swoją historię. Poprzez pierwszoosobową narrację, autor utworzył takie własnie odczucie w czytelniku. Głownie przez to książkę czytało się bardzo przyjemnie i szybko. Momentami traktowałam to wręcz jak rozmowę z bliską osobą. Było to wyjątkowo klimatyczne i spokojne. Poznawanie w ten sposób historii, okazało się świetnym sposobem na przedstawienie biografii. Nie tylko zapamiętuje się to bardzo dobrze, ale i nie nudzi przy czytaniu.

Dzięki książce Paul'a Moranda, dowiedziałam się wielu faktów na temat młodości samej Coco jak i jej drogi do sukcesu. A jak się okazuje cale  nie było to takie łatwe. Na drodze stało jej wiele przeszkód, które musiała pokonać. Historie z nią związane były nieraz zaskakujące, a przede wszystkim ciekawe.

Tym na co nie zawsze zwracam uwagę przy ocenianiu książek są ilustracje. W zasadzie bardzo rzadko czytam książki w których wnętrzu są jakieś obrazki. Ale tu są one wprost nieziemskie.  Nigdzie indziej nie spotkałam się z takimi. Otwierając książkę miałam wrażenie iż zaglądam do notatnika projektanta mody. Rysunki tak typowe dla tych osób pokrywały co 3-4 stronę. W końcu stworzył sam Karl Lagerfeld!

Jednym słowem książka mi się podobała. Brakowało mi co prawda większej ilości treści. Poza tym książka plasuje si w  każdej kategorii jako pozytyw. Z pewnością spodoba się wszystkim miłośnikom biografii.

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu

http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Komentarze

 1. Rzadko czytam biografie, lecz na tę chyba się skuszę.
  Pozdrawiam
  zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiły mnie te ilustracje, więc właśnie książkę ściągam na czytnik (ciekawe czy w tej wersji będą znalazły się wszystkie obrazki...) :-)

  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)