Tease- Amanda MacielTytuł: Tease
Autor: Amanda Maciel
Wydawnictwo: Muza
Gatunek: Młodzieżowa, Dramat, Young Adult
Ilość stron : 336
O czym to jest?:
Emma Puntam nie żyje. Popełniła samobójstwo. Kto jest temu winien? Według znacznej części społeczeństwa przyczyniła się do tego Sara. Dlaczego? Dziewczyna znęcała się nad swoją koleżanką w szkole i poza nią. Przez to wydarzenie jest w pewien sposób wyizolowana ze społeczeństwa i choć minęło już kilka miesięcy od tego wydarzenia, ludzie nie zapominają. Sara przygotowuje się do ostatecznej rozprawy sądowej, chodzi do szkoły letniej by nadrobić zaległości, uczęszcza do psychoterapeutki, Lato okazuje się dla niej trudne jeszcze z jednego powodu. Musi poukładać sobie życie, zamknąć pewne sprawy i nauczyć się radzić sobie z problemami. Czy takie szybkie wejście w dorosłość nie będzie dla niej zbyt wielkim skokiem?
Moje refleksje :
Książka na wstępie może wydawać się nieciekawa. Poznanie historii z perspektywy oprawcy, a nie ofiary? Czego w ten sposób możemy się dowiedzieć? Wydawałoby się, że niewiele. Jednak wbrew wszelkim stereotypom, oprawca też ma uczucia. Zszokowani?
Sara to przede wszystkim bardzo pogubiona nastolatka, będąca pod wpływem sprytnej koleżanki. Ma ona masę problemów związanych ze szkołą, domem czy perypetiami miłosnymi. Nic więc dziwnego ze pogubiła się i źle czasami odbierała pewne bodźce ze środowiska. Jej zachowanie jednak pozostawia wiele do życzenia. Rozumiem, iż buzowały hormony i wiele decyzji podejmowanych było pod wpływem emocji, jednak według mnie, pewne decyzje mogła przemyśleć. Ciężko rozstrzygnąć czy dziewczyna była posądzona słusznie. Nie znamy bowiem wizji Emmy. Na pewno Sara przyczyniła się do tego w dużej mierze.
Historia obu dziewczyn została tu przedstawiona w miarę ciekawie. Wydarzenia z „teraźniejszości” przeplatały się z tymi z „przeszłości” i wydawać by się mogło, że w takim połączeniu fabuła mogłaby sprawiać pewien problem, Często, bowiem, w takich przypadkach wydarzenia przeplatające się, mylą się przy czytaniu i trzeba się bardzo skupiać, by nic nas nie zmyliło. W „Tease” było jednak inaczej. Mimo, iż czytałam to, będąc zmęczoną, po ciężkim dniu, nic mi się nie myliło, a wręcz przeciwnie - idealnie mogłam sobie wizualizować całą historię.
Książka jest świetnym przedstawieniem tak wielkiego problemu, jakim jest znęcanie się nad rówieśnikami, ale również konflikty, jakie rodzą się pomiędzy nastolatkami, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi uczucie do pewnego przystojnego chłopaka. Autorka świetnie przedstawiła różnorakie charaktery bohaterów.
historię powinien poznać każdy! Idealnie możne uświadomić młodym ludziom jak wielkim problemem jest mobbing w szkole i do czego może doprowadzić. Pokaże wszystkim, iż należy walczyć z oprawcami bądź uświadamiać im ich złe postępowanie, a ofiarom nieść wsparcie i szczerą pomoc.

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuje wydawnictwu Muza 
muza.com.pl

Komentarze

 1. Jestem bardzo ciekawa tej ksiazki,bede musiała po nią w najbliższym czasie siegnąć :D
  Pozdrawiam,Julka
  http://karmeloweczytadla.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. A mnie zaciekawiła taka zmiana:D Odczucia oprawcy? Jak będzie w empiku to ją obczaję:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś po nią na pewno sięgnę, bo wydaje się być ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. A mnie właśnie ta perspektywa oprawcy zachęca - to zupełnie inne spojrzenie na sprawę. Jutro zabieram się za czytanie i już nie mogę się doczekać. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)