Łowca słow- Susin NielsenTytuł: Łowca słów
Autor: Susin Nielsen
Wydawnictwo: Akapit press
Gatunek: Młodzieżowa, Obyczajowa, Dziecięca
Ilość stron : 248
O czym to jest?:
Ambroży nie ma łatwo w życiu. Dziwny ubiór, uczulenie na fistaszki czy chorobliwie nadopiekuńcza matka to tylko część z jego problemów. Co jakiś czas się przeprowadza, zmienia szkoły a tym samym i kolegów. W każdej placówce jednak, staje się on obiektem kpin i żartów. I nie zawsze potrafi sobie z tym poradzić. Tym razem niechęć szkolnych kolegów skłania go do kontynuowania nauki w szkole. Poznaje on w tym czasie swojego sąsiada- Cosmo. Okazuje się, iż obu chłopaków łączy zainteresowanie grą Scraabble. To do dzieje się później zmienia ich życie, lecz wiąże się z wieloma kłamstwami wobec ich bliskich.
Moje refleksje :
Ta książka wzbudziła we mnie wiele emocji, choć wcale się na to nie zapowiadało. Mówmy sobie szczerze- okładka nie powala. Mnie momentami wręcz odrzucała. Jednak to, co kryje się pod nią, jest dużo lepsze od pierwszego wrażenia.
Historia w niej przedstawiona jest przede wszystkim bardzo lekka i przyjemna. Pomimo wielu problemów, z jakimi borykają się bohaterowie, czyta się ja szybko i tym samym nie utożsamia się z żadnym z bohaterów. Czy to dobrze ? W tym wypadku nie do końca. Jednak fabuła jest tak skonstruowana, iż mimo tego, że przewidywałam, jak skończy się książka, coś ciągnęło mnie do niej by poznać wątki poboczne.
Jest to niezwykła historia o osiąganiu niemożliwego i walce w imię własnej przyszłości, choćby wszyscy chcieli nam to uniemożliwić. Świetnie też pokazuje jak ważna w życiu jest pewność siebie i wiara we wlane możliwości.
Co do bohaterów to, główną uwagę przyciąga oczywiście Ambroży. Imię idealnie pasuje do chłopaka. Jest bardzo oryginalny! Choć w wielu momentach było mi go autentycznie szkoda. To jak zachowywali się wobec niego jego koledzy czy nawet matka było okropne! Imponująca okazała się jednak jego walka o lepsze jutro. Starał się on zawsze osiągnąć to, co zamierzał i poświęcał ku temu wiele pracy. Pozostał w tym wszystkim jednak nastolatkiem. Jego niektóre kwestie po prostu rozkładały na łopatki. Z kolei Cosmo to ogromnie tajemniczy bohater. Ma on pewna tajemnicę, której boi się zdradzić nowo poznanym osobom, jednak prowadzi to do wielu nieporozumień. Obaj chłopcy pomogą sobie nawzajem, ratując tego drugiego z opresji. Czy to początek przyjaźni?
Co ciekawe, książka ta, nadaje się zarówno dla młodzieży, jak i młodszych czytelników. Dzieci znajda tu bowiem, ciekawą i prosta historię o niezwykłym chłopcu,a ci lekko starsi odnajdą tu także liczne metafory czy odniesienia do życia każdego z nas. 
 
Ocena: 7/10

 Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję wydawnictwu Akapit Press

 http://www.akapit-press.com.pl/

Komentarze

 1. Pomimo dość pozytywnej opinii, fabuła jakoś mnie nie skusiła :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś mnie nie ciągnie do tej książki...

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba się na nią nie skuszę,coś czuję że bym się z tą książką nie polubiła :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Uuu zaciekawiłaś mnie muszę sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)