Odcienie czerwieni- Marta Motyl


Tytuł: Odcienie czerwieni
Autor: Marta Motyl
Wydawnictwo: Edipresse
Gatunek: Erotyczna, Kobieca
Ilość stron: 274
O czym to jest?:
Magda, wydawałoby się jest typową młodą kobietą. Przeżywa związki, zawody miłosne i wielkie uniesienia. Jednak pod tą typową maską kryje się osoba pełna wątpliwości dotyczących samej siebie i świata w którym żyje. Sama nie jest pewna tego jaka jest jej orientacja seksualna i poprzez pewne próby stara się dowieść prawdy. Towarzysza temu liczne wydarzenia, które nie tylko zmieniają jej życie ale i pogląd na życie.
Moje refleksje: 
Za tę książkę zabierałam się dość długo. I chyba to przez tę okładkę. W zasadzie nie jest ona zła ale nie zachęca do sięgnięcia po książkę. Postanowiłam jednak że skoro już tak długi czas leży na półce, wypadałoby ją przeczytać. Okazało się to dobrą decyzją.

Nie spodziewałam się tego co zostało zawarte w książce. Spodziewam się raczej typowej kobiecej książki o miłości. Natrafiłam jednak na erotyk i to dość nietypowy. Bądź co bądź nie ma tu tak wiele scen erotycznych czy choćby łóżkowych. Jednak całość bazuje na tych doświadczeniach autorki, jej wspomnieniach i przyzwyczajeniach. Często opisuje ona wydarzenia z przeszłości, które miały na nią spory wpływ.

Jak już wspomniałam w książce jest sporo wspomnień. I w zasadzie powiedziałabym że ma ona budowę klamrową, ale to nie do końca prawda. Bohaterkę poznajemy w dość nietypowej i dwuznacznej sytuacji, wchodzi ona też w pewną dziwną relację z pewną osobą. Jednak przez kolejne rozdziały poznajemy jej przeszłość. Pierwsze związki, zawody miłosne, problemy z rodzicami. A pod koniec znów wracamy do owej relacji. Znając już przeszłość Magdy, da się zauważyć, że zupełnie inaczej się ją odbiera na początki "Odcieni czerwieni", a zupełnie i inaczej na samym końcu. Wiadomo, to główne przez to co przeszła, jest taka a nie inną osobą i zachowuje się tak a nie inaczej.

Magda sama w sobie nie jest jednak tak wyjątkowa jak by się mogło wydawać. wiadomo, pozory stwarza inne a na prawdę jest swoim przeciwieństwem. Jednak kiedy poznanie ją już całkiem, można dojść do wniosku, iż przypomina nam kilka innych bohaterek literackich. Ma oczywiście swój nietypowy charakter, skłaniający ją do podejmowania często zbyt lekkomyślnych decyzji. Tak, część jej kroków życiowych jest zdecydowanie głupia! Rozumiem zaślepienie miłością, ale to też ma swoje granice, a kobieta powinna mieć swój honor.

W tej recenzji zdecydowanie nadużyłam określeń "jakiś" czy  któryś" jednak są to określenia konieczne. Dlaczego? W tej książce jest tak wiele zagadek i niepewności iż boję się że zaspoileruję wam to co jest tu naprawdę ważne.

Książkę warto przeczytać, choćby dlatego, że sam ten proces jest w miarę szybki i przede wszystkim przyjemny.  Historia, może momentami banalna i przewidywalna, potrafi zaskoczyć i zainteresować swoją treścią. Raczej nie jest tą książką do której zagląda się co roku, ale co kilka na pewno.


Ocena: 7/10 


Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję wydawnictwu Edipresse

Komentarze

  1. Gdzieś już czytałam o tej książce. Mogłaby mi się spodobać.

    OdpowiedzUsuń
  2. No nie powiem, okładka przyciąga spojrzenie. Może i ja spotkam ją w bibliotece? A chciałabym, może faktycznie nie jest taka zła! ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)