Ból za ból - Jenny Han, Siobhan Vivian


Tytuł: Ból za ból
Autor: Jenny Han, Siobhan Vivian
Seria: Ból za ból tom 1
Wydawnictwo: Ferria Young 
Gatunek: Młodzieżowa, Young Adult
Ilość stron: 352
O czym to jest?:
Wyspa Jar jest wyjątkowa. Nie ma na niej wielu sklepów, mieszka tam dość mała społeczność i przez to że jest całkowicie otoczona wodą, a dostać się do niej można tylko promem, wydaje się idealna, dla wszystkich którzy pragną tam zamieszkać. Krzyżują się tam losy trzech zupełnie innych na pozór dziewczyn. Kat Lillia i Mary zdążyły, pomimo młodego wieku, poznać okrucieństwo ludzkiego życia. Jak zaradzić oszustwom , zdradzie czy okrucieństwu? Konieczna jest zemsta! Tylko czy postępowanie zgodnie z zasadą ząb za ząb jest odpowiednie?

Moje refleksje: 
Ogólnie, ta książka bardzo mnie zaskoczyła. Dlaczego? Początkowo mój stosunek do niej był bardzo negatywny. Na szczęście potem wszystko zaczęło się zmieniać. Oczywiście na lepsze!

Gdy zaczęłam przygodę z tą książką, sądziłam iż jest to kolejna typowa książka młodzieżowa. W dodatku troszkę chaotyczna. Czemu? Fabuła jest rozdzielona pomiędzy trzy bohaterki i na samym początku troszkę mi się to myliło. Myślę że w pełni wszystko to ogarnąć i zapamiętać dokładnie informacje o każdej z nich po jakichś 100 stronach. Potem także zaczęła się właściwa akcja. Ale czy tylko to mnie tak zrażało ? No nie. Również do tej pory cała treść nie była dla mnie dostatecznie ciekawa. Wszystko rozwijało się powoli i chyba liczyłam na coś niezwykłego. Ale już po jakimś czasie wszystko zaczęło się zmieniać na lepsze. Cała fabuła zaczęła mnie coraz bardziej interesować i naprawdę wkręciłam się w historię dziewczyn.

Ale do rzeczy. Jak już powiedziałam wstęp nie do końca mnie zachęcił do całej książki.  Nie żałuję jednak że kontynuowałam czytanie, bo książka okazała się bardzo dobrą pozycją. Oczywiście ta "lepsza" część książki zaczęła się po owych 100 stronach. Wiadomo, że lepiej jest poznać bohaterów nim zacznie się faktyczna treść która nas interesuje. Jednak przez częściowy chaos o którym wspomniałam i lekko nieinteresujące mnie poprowadzenie tego miałam wrażenie, iż książka mi się nie spodoba. Nie zaprzestałam jednak czytania co okazało się świetnym wyborem. Kiedy dziewczyny się zjednoczyły, poznały swoje wzajemne problemy i planowały zemstę, akcja zaczęła mnie bardzo interesować. Wszystkie te akcje zostały przedstawione w ciekawy i co ważne nieschematyczny sposób.

Cała ta formuła idealnie pokazuje ile można osiągnąć działając w grupie ale też iż grupa może wywierać wielki wpływ na poszczególne osoby. Nic nie jest tutaj takie jakim się wydaje i jakim je początkowo postrzegamy. Docierając do końca przekonujemy się o sensowności wielu wcześniejszych wydarzeń, które były ówcześnie dość niezrozumiałe. Po przeczytaniu cała historia jest jasna i poskładana w całość i rzeczywiście dostrzegamy to co autorki chciały przekazać. Książka niewątpliwie należy do tych, w których do sedna sprawy i zrozumienia części rzeczy z początku fabuły, rozumiemy dopiero na samym końcu.

Mając na myśli główne bohaterki też pojawia się sytuacja podobna do tej z fabułą. Co w związku z tym? Początkowo postrzegałam je zupełnie inaczej niż na samym końcu. Głownie dlatego, iż  w trakcie poznałam wątki z ich przeszłości. I tak Mary była dla mnie głupiutką dziewczyną, która ślepo zauroczyła się w swoim koledze. Teraz szczerze jej współczuję tego co ją spotkało. Kat postrzegałam jako typowo wredną dziewczynę. Teraz w pełni rozumiem jej działania. Z kolei Mary stwarzała wrażenie bardzo poukładanej i można by powiedzieć dość pozytywnej postaci, W zasadzie tu się raczej wiele nie zmieniło, aczkolwiek postać ta po pewnym czasie zaczęła mnie denerwować swoim zachowaniem.

Nie mogę też nie wspomnieć o tej okropnej okładce. W ogóle mi się ni podoba! Wygląda troszkę jak plakat jakiegoś melodramatu dla nastolatków. Zdecydowanie tu nie pasuje!!! Całość poprawia jednak ładny i estetyczny wygląd rozmieszczenia tekstu i rozdziały rozpoczynane ładną i minimalistyczną grafiką.

Książka jak najbardziej mi się podobała. Mimo początkowych problemów z zainteresowaniem nią jestem w gruncie rzeczy zadowolona z czasu jaki z nią spędziłam. Z pewnością będę wy-atrywac drugiej części bo jestem ogromnie ciekawa jak ta historia się dalej potoczy.

Ocena: 8/10
Seria "Ból za ból"
1. Ból za ból
2. Ogień za ogień

Za możliwość przeczytania, serdecznie dziękuję księgarni internetowej pantomasz.pl


Komentarze

 1. Niedługo będę czytać tę książkę i mam nadzieję spedzic przy niej miło czas :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka jest brzydka, ale treść rzeczywiście może być całkiem okej!
  Jeśli zdarzy mi się okazja kupna tej książki, to sięgnę po nią na pewno ^^

  OdpowiedzUsuń
 3. okładka jest śliczna. Bardzo chcę przeczytać te książkę jakoś tak fabuła mnie zainteresowała. Mam nadzieję, że będzie ciekawa.
  Buziaki :*
  Fantastic books

  OdpowiedzUsuń
 4. Oooo jaka dobra ocena, chyba musze się bardziej skupić na tej książce. Ostatnio w jakiejś książce znalazłam zakładkę z grafiką z okładki właśnie tej pozycji, więc może należałoby dokupić książkę do kompletu? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka do mnie nie przemawia, ale treść książki może być lepsza. Raczej nie sięgnę po ten tytuł, cieszę się jednak, że akcja rozkręciła się i nie żałujesz lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo zachęcająca recenzja! Na pewno przeczytam :*

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)