Mrok i mgła- Stefan TurschmidTytuł: Mrok i mgła
Autor: Stefan Turschmid
Wydawnictwo: Rebis
Gatunek: Historyczna
Ilość stron: 448
O czym to jest?:
Młoda Sonia głęboko wierzy w komunistyczne ideały propagowane przez Stalina. Jest uczennicą, należy do partii, ma rodziców i młodszą siostrę, a wkrótce spotyka ją wielkie uczucie. Bardzo szybko, jednak traci to wszystko. Ukochany umiera, rodzice zostają aresztowani, siostra odchodzi z innym mężczyzną. Czy Sonia będzie dolna do wyparcia się rodziców przed partią, by nie zostać aresztowaną? Dziewczyna zaczyna tracić wiarę w nieomylność i sprawiedliwość obecnego systemu. W międzyczasie rozpoczyna się druga wojna światowa. Wszystko opatrzone jest otoczką rosyjskiego realizmu.
Moje refleksje :
Książka jest przede wszystkim wyjątkowa. Dla mnie, jako osoby nie przepadającej za historią, była ogromnie ciekawa i wciągająca. Autor zastosował bardzo ciekawą metodę przedstawiania historii. Fakty związane z Sonią i jej rodziną zostały poprzeplatane wątkami związanymi ze Stalinem. Jesteśmy świadkami jego intryg, kłamstw czy przekrętów. Każde wydarzenie ma tu swój powód, skutek i efekt. Co prawda część z tych zdarzeń była dla mnie nudna i nieinteresująca, lecz był to bardzo mały procent z obszernej treści tej książki. Pozwoliła mi ona poukładać sobie wydarzenia historyczne, o których uczyłam się w szkole. Trzeba mieć jednak świadomość, iż jest to fikcja literacka i część wydarzeń jest zmyślonych. Co ważne w tej kwestii, gdy autor wprowadza wydarzenie historyczne, które nie miały miejsca, zamieszcza odnośniki z informacją, jak wyglądała rzeczywistość. Autor pozwolił mi idealnie wczuć się w realia rosyjskiego komunizmu i represji stosowanych wobec ludzkości. Głowna bohaterka podejmowała szereg trudnych decyzji i szerze mówiąc, nigdy nie było pewności, który wybór byłby odpowiedni. Muszę zwrócić też uwagę na samo wykonanie książki. Nie dość, że ma przepiękna okładkę, to materiał z jakiego jest wykonana, jest bardzo solidny i godny ogromnej pochwały.  Jestem pewna, iż za kilka lat z pewnością do niej powrócę. Będę wtedy inaczej postrzegać świat, a zatem historia zawarta w „Mroku i mgle” będzie przeze mnie inaczej postrzegana. Książka skłania do wielu refleksji i przemyśleń, może też być świetnym źródłem pomysłów na poważne rozmowy.

Ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję wydawnictwu Rebis
http://www.rebis.com.pl/rebis/public/news/news.html?instance=1000

Komentarze

 1. Miałam sobie kupić tę książkę we wtorek, ale odpuściłam i chyba poczekam na imieniny, może wtedy się uda. Ale jestem bardzo ciekawa Mroku i Mgły, bo wszyscy tak to zachwalają.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale bardzo mnie zaciekawiłaś. :)

  http://ocean-slow.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam, że książka zainteresowała mnie, gdy tylko zobaczyłam jej pierwszą zapowiedź. Muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja ulubiona tematyka. Szkoda tylko, że mój portfel leży goły i wesoły, bo chętnie bym się zaopatrzyła w ten tytuł, bo mnie zaciekawiłaś. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że książka skłania do przemyśleń. Mam ją w planach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka na pewno jest interesująca, tym bardziej, że zamieszczono taki temat, jaki akurat lubię. Więc z pewnością, prędzej lub później po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem dlaczego, ale cały czas myślałam, że ta książka to jakaś fantastyka. Całe szczęście wyprowadziłaś mnie z błędu i okazuje się, że ja mam na nią straszą chęć:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo się cieszę, że mam tę pozycję, zazwyczaj historia mnie nudzi, ale skutecznie mnie przekonałaś, by przeczytać prędzej niż później ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. O tej książce nie słyszałam, ale to trochę nie moje klimaty, więc nie wiem, czy przeczytam :)

  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, a widzę, że jest warta uwagi :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)