Tu i teraz- Ann Brashares


Tytuł: Tu i teraz
Autor: Ann Brashares
Wydawnictwo: Grupa wydawnicza Foksal
Gatunek: Młodzieżowa, Science-fiction, Dystopia,Young Adult
Ilość stron: 240
O czym to jest?:
W przyszłości świat został opanowany przez epidemię. Choroby wyniszczają ludzkość, homo sapiens zbyt szybko umierają i nikt nie potrafi znaleźć przyczyny czynnika wywołującego śmiertelny wirus. Ze społeczeństwa zostaje wybrana grupa odpornych na epidemię osób, które przeniosą się do przeszłości, by wieść lepsze życie. Takim oto sposobem do roku 2010 trafia Prenna. Szesnastolatka zamieszkuje w jednym z przydzielonych domów wraz z matką i stara się przywyknąć do nowego życia. Musi jednak przestrzegać dodatkowych zasad wyznaczonych przez Wspólnotę, czyli przywódców osób, które, podobnie jak ona, trafiły do przeszłości z końca XXI wieku. Nie wolno jej wchodzić w bliższe relacje z osobami pochodzącymi z innego niż ona czasu, wyróżniać się czy zmieniać biegu historii. Dziewczyna pozostaje wierna i przede wszystkim posłuszna tym zasadom. Do czasu aż w szkole poznaje przystojnego Ethana Jarvesa. W tym momencie zmieniają się jej priorytety. Dostrzega to, co wcześniej było przysłonięte przez chmurkę dobrych intencji

Moje refleksje :
Jestem zachwycona! Książkę przeczytałam za jednym zamachem. Po prostu nie mogłam oderwać się od powieści i jak najszybciej chciałam poznać zakończenie. Choć zapoznając się z jej opisem na końcu, nie byłam specjalnie zafascynowana tym rodzajem książki, to okazało się, że chyba tak naprawdę siebie nie znam. Poznawanie tej historii też przebiegało szybko i sprawnie, więc tym bardziej działa to na plus.

Zacznijmy od tego, co działo się w książce. Ogólny pomysł na podróże w czasie jest już bardzo popularny i można nawet określić go jako „wypłowiały”. Jednak tutaj przedstawiano go w trochę inny, odświeżony sposób. Bohaterowie nie przenoszą się w czasie ze zwyczajnej ciekawości, lecz starają się ratować swoje życia. Mają szereg zasad, do których się stosują, a za złamanie chociaż jednej z nich grozi sroga kara. Dodatkowo użyto tu typowego motywu silnej więzi między chłopakiem a dziewczyną. Łącząc to wszystko, otrzymujemy bardzo ciekawą i, co ważne, wciągającą historię.

Akcja była bardzo dynamiczna. Ciągle coś się działo, pojawiały się nowe wątki, na których rozwiązanie czekałam z niecierpliwością. Wydarzenia niejednokrotnie mnie szokowały i wyprowadzały z równowagi. Wiadomo, czytając, starałam się przewidzieć, jakie będą konsekwencje danego czynu, lub jak zakończy się któryś z wątków. Niestety, kolejne zdarzenia za każdym razem zmieniały moje postrzeganie dalszej fabuły o sto osiemdziesiąt stopni.

Okładka sama w sobie jest bardzo ciekawa. Choć, jak powiedziała moja przyjaciółka, lekko przypomina zeszyt, to w mojej ocenie okazała się oryginalna, mimo
że nie pasuje do zawartości książki. Patrząc na nią pierwszy raz, nie miałam pojęcia, iż stykam się z literaturą fantastyczną. Prędzej do głowy przyszłaby mi książka związana z tajemnicami w związku czy kłótniami przyjaciół. Cóż, jeśli jednak ktoś nadał jej takową okładkę, pewnie miał soje powody. Jak to mówią, ilu ludzi, tyle pomysłów.

A co z bohaterami? Byli zarówno ci dobrzy, jak i źli. O większości z nich nie mogę za dużo powiedzieć, bo zdradziłabym wam zbyt wiele z fabuły książki, a tego przecież nikt nie chce. Pokuszę się jednak o stwierdzanie, iż w większości przypadków dobrze przedstawiono poszczególne cechy danych osób. W szczególności ci „źli” prezentowali zachowania, które nieraz mnie denerwowały. I choć niezbyt lubię, gdy w książce coś mi działa na nerwy, to w tym przypadku było inaczej. Takie zachowanie sprawiało, iż jeszcze bardziej chciałam zagłębić się w historię i jak najszybciej dowiedzieć się, co wydarzy się za parę chwil.

Skupiając się na Prennie, muszę przyznać, iż wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Dziewczyna okazała się rozsądną i ułożoną nastolatką, która potrafi wyciągać wnioski z zaistniałych sytuacji. Oczywiście momentami jej zachowanie wydawało się nieracjonalne, ale działo się to rzadko. Poza tym jej relacje z Ethanem przedstawione zostały bardzo realistycznie. Typowe zachowanie nastolatków w obliczu nietypowych zdarzeń, tak charakterystyczne dla literatury młodzieżowej. Nie brakowało między nimi sporów, jak i chwil, w których mile spędzali ze sobą czas. Można powiedzieć, iż prezentowali bardzo schematyczną parę. To jednak wcale nie jest minusem. Nie byli w swoim zachowaniu banalni, zatem całość czytało się miło i przyjemnie. Tu i teraz” pokazuje bardzo ciekawą, momentami zaskakującą czy bawiącą historię, która z pewnością na długi czas pozostanie w pamięci. Nie wymaga wielkiego skupiania się na fabule, dzięki czemu można czytać ją po ciężkim dniu z pewnością, iż nic nam nie umknie. Nie dość, że ładnie prezentuje się na półce, to potrafi zaciekawić i zszokować. Warta poświęcenia jej kilku chwil.


Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal


Komentarze

 1. Książka zapowiada się naprawdę ciekawie :D Myślę, że sięgnę po nią, gdy będę miała ku temu okazję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiła mnie ta książka. Jeśli będę miała okazję to na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wydaje się godna przeczytania - na pewno zrobię to, jeśli nadarzy się taka okazja. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niee, ja raczej ostatnio unikam taki książek, a szczególnie jeśli jest to sf, którego unikam jak ognia :D

  OdpowiedzUsuń
 5. W sumie nawet nie ciekawiła mnie ta książka, ale muszę przyznać, że potrafisz zainteresować swoją recenzją. Nie zależy mi na niej na tyle, by ją mieć na własność, ale jeśli znajdę ją w jakiejś bibliotece, to chętnie się z nią zapoznam. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio czytałam mniej pochlebną recenzję, ale i tak mam ochotę na tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak na razie podziękuję, jednakże nie wykluczam, że kiedyś po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam!
  Katherine Parker - About Katherine

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę że z przyjemnością ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)