Playlist for the dead. Posłuchaj a zrozumiesz- Michelle Farkoff


Tytuł: Playlist for the dead. Posłuchaj, a zrozumiesz
Autor: Michelle Falkoff
Wydawnictwo: Feeria Young
Gatunek: Młodzieżowa, Dramat, Young Adult
Ilość stron: 272
O czym to jest?:
Sam po jednej z imprez znajduje swojego przyjaciela- Haydena. Okazuje się, iż ten popełnił samobójstwo. Jedyne co po sobie pozostawił to, playlista dedykowana właśnie dla Sama z dopiskiem „Posłuchaj, a zrozumiesz”. Czy to właśnie przez to Sam dowie się, co targnęło jego przyjaciela do tak radykalnego kroku? Jedno jest pewne- Sam będzie nieustannie próbował rozwikłać tę zagadkę.
Moje refleksje :
Już od bardzo dawna chciałam tę książkę przeczytać. I choć sam opis nie przyciągał mnie do niej tak bardzo jak tytuł, to kiedy tylko nadarzyła się okazja, by ją przeczytać, nie mogłam odmówić. I okazuje się, że czasem warto oceniać książkę po tytule. W efekcie całość mi się podobała i nie żałuję poświęconego jej czasu.

Pomysł na historię nie jest oryginalny. Wiele razy już czytałam o tym, jak to jakiś nastolatek/ka popełnia samobójstwo a jego/jej przyjaciele starają się na podstawie pozostawionych wskazówek rozwikłać przyczyny odejścia od nich ważnej osoby. W tej książce było to jednak przedstawione w pewien nowy i świeży sposób. Po pierwsze przejścia pomiędzy teraźniejszością, a przeszłością były bardzo płynne. Autorka ciekawie wprowadzała retrospekcje, były one adekwatne do tego co działo się w życiu głównego bohatera. A po drugie, bardzo ciekawe okazało się odniesienie całej historii do piosenek. Nie dość, że niektóre sytuacje, faktycznie odnosiły się do tekstów danych utworów, to jeszcze dzięki temu poszerzyła się moja znajomość muzyczna. Fatyczne większość z tych twórców znałam lub kojarzyłam, ale piosenki były dla mnie nowością.

Sam wydawałoby się, że będzie dość miałkim i nieciekawym bohaterem. Spodziewałam, się, że cała akcja skupi się na jego zmarłym przyjacielu. A tu niespodzianka! Miałam okazję także dobrze poznać również tego bohatera, a w szczególności to, co siedzi w jego głowie. Autorka bardzo skupiła się na jego przemyśleniach i odczuciach, które pokazała w prosty, łatwy do odczytania sposób.

Co sądzę w skrócie o „Playlist for the dead”? Jest to bardzo ciekawa, krótka historia o nastolatkach, które zagubiły się w poszukiwaniu siebie, poznawaniu ludzkiej nienawiści i odnajdywaniu przyjaźni. Co więcej, czyta się ja szybko, a z każda kolejna stroną, zainteresowanie nią rośnie.

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję księgarni internetowej dadada.pl

A pamiętacie o specjalnej ofercie? eśli w zamówieniu powyżej 25 zł wpiszecie KOD RABATOWY "zakladkaa" będziecie mieli możliwość zakupienia wybranej młodzieżówki z puli podanych za całe 3 zł! 
Dokładny regulamin oferty znajdziecie tu:  LINK


Komentarze

 1. Coś wydaję mi się, że to książka dla mnie. Ogólnie lubię ten gatunek, a tu widzę ocena 9, więc musi być dobra. Trzeba sobie zapisać

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam porusza ważne tematy sama przed przeczytaniem spojrzałam na statystyki samobójstw ...

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam porusza ważne tematy sama przed przeczytaniem spojrzałam na statystyki samobójstw ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię od czasu do czasu sięgnąć dla relaksu po książkę z gatunku Young Adult. Może i na tą również kiedyś się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem... póki co mam za dużo innych książek do nadrobienia ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mimo trudnej i smutnej tematyki, zastanawiam się nad ta pozycją. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)