Jak najdalej stąd- Andrea Roberts


Tytuł: Jak najdalej stąd
Autor: Andrea Roberts
Wydawnictwo: Harper Colllins
Gatunek: Dramat, Młodzieżowa, Young Adult
Ilość stron: 240
O czym to jest?:
Jak żyć z rodzicami uzależnionymi od alkoholu? Jak radzić sobie z problemami, kiedy rodzice w ogóle się tobą nie interesują? Luli za odpowiedzi na te pytania. Codziennie przeżywa ten sam horror. Mierzy poziom zagrożenia poprzez ilość wypitych kieliszków i stara się nie wchodzić matce i ojcu w drogę. Ale w końcu ma tego dość. Postanawia uciec z domu, wyjechać do Las Vegas i znaleźć sobie sponsora. Zabierając mały pistolet i dwieście dolarów rusza w świat. Niestety na swojej drodze napotyka niewłaściwych ludzi. Szybkim krokiem w świat kradzieży narkomanów i prostytucji. Czy tak radykalny skok w dorosłość, będzie owocował nauczką?
Moje refleksje :
Na wstępie powiem, że w mojej opinii, książka nie jest idealna. I nawet nie chodzi o to, że ma jakieś konkretne wady, takie jak złe przedstawienie czegoś czy chaotyczna akcja. Po prostu brakowało mi tu kilku rzeczy. W mojej opinii kilka wątków powinno być bardziej rozwiniętych, a część z nich mieć więcej czasu na rozwój.

Jeśli mam wyrazić swoją opinię na temat fabuły książki, to muszę przyznać iż mam mieszane uczucia. Jednocześnie z problemami takimi jak ucieczka z domu, alkoholizm w rodzinie czy prostytucja i narkomania wśród młodzieży stykałam się w literaturze już nie raz, ale w takim połączeniu, jest to dla mnie nowością. Mimo wszystko przedstawiona problematyka nie wciąga tak jak powinna i nie zaciekawia na tyle mocno by móc całkowicie zatracić się w historii.

Czytało się ją szybko, a nawet za szybko. Wydarzenia, które następowały kolejno po sobie, nie były według mnie dostatecznie rozwinięte. Miałam wrażenie, iż autorka podąża schematem przyczyna-skutek. Oczywiście były od tego odstępstwa. Mimo wszystko, czuje niedosyt. Chciałabym pewne sytuacje lepiej poznać by móc lepiej je zinterpretować.

Jeśli już o interpretacjach mowa, to wielkim plusem jest fakt, iż książka skłania do licznych refleksji. Idealnie pokazuje jak wielki wpływ na rozwój i kolejne decyzje nastolatków ma wychowanie i atmosfera w domu. Poziom społeczny i kultura rodziców znacznie wpływają na to jakim człowiekiem się stajemy. Oczywiście, z własnych doświadczeń wiem, iż zdarzają się wyjątki, ale ta historia przestrzega ludzi przed nieracjonalnym zachowaniem. Młodzież, może wysnuć mylne wnioski z różnych sytuacji i przenosić je na własne życie.

Bardzo podobało mi się wykreowanie postaci, jaką była Juli. Pokazana została jako zaradna, ale i lekkomyślną nastolatką. Co prawda wiele z niewłaściwych decyzji można zrzucić na fakt iż ma ona dopiero trzynaście lat, lecz i w tym wieku pewne zachowana są już pożądane. Widać też jak wychowanie wpłynęło na poczucie własnej wartości oraz priorytety jakimi się kieruje. Mimo iż nie jest to pozytywna postać to z pewnością stanowi przestrogę dla wielu osób.

„Jak najdalej stąd” to ciekawa historia, zmuszająca do refleksji. Przedstawia oryginalną historię, która z pewnością zostanie w pamięci na długi czas ze względu na podjęty temat. Mimo wad, jakie posiada, czyta się ją przyjemnie i prawnie. Stanowi bardzo doba lekturę, do której przeczytania nie trzeba się jakoś specjalnie wysilać.


Ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję wydawnictwu Harper Collins

http://www.harpercollins.pl/

Komentarze

 1. Mam podobne zdanie o tej książce jak Ty :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie za bardzo lubię dramaty ale okłada bardzo fajna:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna, zachęcająca recenzja tej książki. Mam ją w planach.

  OdpowiedzUsuń
 4. nie czytałam jeszcze :)
  zapraszam do obserwacji! locastrica.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)