Złoty syn- Pierce BrownTytuł: Złoty syn
Autor: Pierce Brown
Seria: Red rising tom 2
Wydawnictwo: Drageus
Gatunek:Science-fiction, Młodzieżowa, Dystopia
Ilość stron :512
O czym to jest?:
Darow jako ulubieniec Andromedusa w obliczu coraz to nowych wyzwań i zadań wspina się coraz wyżej po szczeblach kariery Złotej Elity. Przelewa on ogromne ilości ludzkiej krwi i to nie tylko w przypadku wrogów. Mimo wielu obowiązków nie zapomina on jednak o głównym celu jaki przyświeca jego działaniom. Stara się obalić tyrańskie rządy Złotych nad resztą. Zawsze w takich sytuacjach jest jednak szereg przeszkód. Tak i w tym przypadku Darrow ponosi klęskę w swoich działaniach. Okazuje się, że w społeczności Złotych nie istnieje przyjaźń tylko sojusz. Bliscy stają się przeciwnikami, a potencjalni wrogowie przeistaczają się w aliantów. Taka rzeczywistość boleśnie odciśnie się na życiu Darrowa. Brdzie musiał się pozbierać i kontynuować swoją misję. Czy okaże się to jednak łatwe?
Moje refleksje :
Porównując „Złotego syna” z poprzednią częścią serii, obie te książki wypadają bardzo podobnie. Równie interesująca fabuła i ciekawe przedstawienie bohaterów charakteryzują obie te części. Jak jednak wypada sam „Złoty syn”?
Książka przedstawia, jak już mówiłam bardzo ciekawa historię. Jet jednak przy tym mała wada. Czytanie w moim przypadku było utrudnione. Treść momentami mnie nużyła, choć nie była nieciekawa, po prostu czytanie stawało się męczące i powodowało, iż nudziłam się mimo tego, że sama historia mnie interesowała. Pierwszy raz spotkałam się z tak dziwnym zjawiskiem przy czytaniu książki i początkowo nawet nie wiedziałam jak ocenić to, co przeczytałam. Jednak po podsumowaniu wszystkiego stwierdziłam, że prezentuje się ona pozytywnie na tle tego, co do tej pory czytałam.
Jeśli chodzi o samą fabułę, to muszę przyznać, że w tej części autor postawił tu zdecydowanie na akcję. Działo się i to dużo. Zdecydowanie więcej niż w „Złotej krwi”, ale z kolei tutaj brakowało przemyśleń bohatera. Co ważne, „Złoty syn” świetnie przedstawia system panujący w książce jak i zasady, jakimi kierują się bohaterowie. To właśnie tutaj mamy możliwość całkowitego zrozumienia tego, co się dzieje i dlaczego ludzie zachowują się tak, a nie inaczej. Z kolei bohaterowie a właściwie Darrow są tu bardzo ciekawie przedstawieni. W jego przypadku widać sporą zmianę w zachowaniu i postrzeganiu świata. Chłopak przyzwyczaja się do tego, kim się staje oraz oswaja się z nową życiową rolą. Poza tym ma swoje przeżycia i dylematy oraz obserwujemy jego wzloty i upadki.
Na końcu książki tuż przy opisie widnieje napis: „Człowiek może stać się potworem, ale żaden potwór nie stanie się człowiekiem”. I myślę, że idealnie podsumowuje to, co dzieje się w książce. I mimo iż nie jestem osobą, którą bardzo pociągają tematy takie jak kosmos, to podobała mi się i polecam ją każdemu, kto lubi mocne science-fiction połączone z dystopią.

Ocena: 7/10

Seria „Red rising”
2. Złoty syn
3. Gwiazda zaranna

 Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję wydawnictwu Drageus
 http://drageus.com/

Komentarze

  1. Osobiście druga część bije odrobinę pierwszą. Bardziej podobali mi się bohaterowie oraz wydarzenia:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem bardzo ciekawa tej trylogii :) czas zakupić pierwszy tom

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)