Piąta fala. Ostatnia gwiazda. - Rick Yancey

Tytuł: Piąta fala. Ostatnia gwiazda
Autor: Rick Yancey
Seria:Piąta fala tom 3
Wydawnictwo: Moondrive
Gatunek:  Fantasy, Dystopia, Młodzieżowa
Ilość stron: 392
O czym to jest?:
Zostały cztery dni. Potem z powierzchni Ziemi zniknie wszelki ślad po człowieku. Ucieczka i ukrywanie się nie mają już sensu. Jedyną szansą dla ludzkości jest podjęcie nierównej walki z wrogim najeźdźcą. Tylko kim naprawdę jest nieprzyjaciel?
Czy bohaterom uda się wypełnić ryzykowną misję? I jaką rolę w ratowaniu świata odegra Cassie? Odliczanie właśnie się rozpoczęło.

Moje refleksje: 
Długo wyczekiwany tom popularnej serii. Każdy jej fan, długo wypatrywał tego co autor stworzył i jak zakończył losy bohaterów. Jeśłi chodzi o mnie, poprzednie dwa tomy bardzo mi się podobały. i z wielką chęcią sięgnęłam po trzeci. Czy warto?

Już od samego początku autor trzyma w wielkim napięciu kontynuując wydarzenia, jakie zapoczątkował w tomie drugim. Sytuacja jest coraz bardziej napięta a to co dzieje się jeszcze w międzyczasie całkowicie wywraca wszystko do góry nogami. Samo zakończenie jest wprost elektryzujące! Kończąc książkę, jednocześnie będąc w wielkim szoku, sądziłam ze to jakiś żart. Przecież to nie może być tak! A o czym mówię? No jasne że nie zdradzę! Jednak muszę przyznać żę tego się nie spodziewałam.

Tym co jest tu istotne, to to, że tak wiele elementów ze sobą współgra i do siebie pasuje. Zarówno portrety psychologiczne bohaterów jak i wizja społeczeństwa jako grupy zawładniętej kataklizmem, Wiele scen szokowało, przerażało czy wzruszało. Zarówno ogromna dynamika jak i wyczucie czasu, dawały wrażenie precyzji i realności. Same opisy, czy to scen czy środowiska, oddane były tak wiarygodnie, że miałam wrażenie iż oglądam animację czy też film.

Ważnym elementem tego tomu jest narracja. Nie mamy tu już tylko zwykłej trzecioosobowej, ale występują dodatkowo kartki z pamiętnika, dzięki czemu sama forma zostaje nieco urozmaicona. Wracając jednak do standardowego sposobu prezentowania fabuły, mamy tu kilka perspektyw, którymi posługuje się autor. I w tym wypadku to całkiem ciekawy pomysł. Znamy już tych bohaterów, nie mylą się nam, a każdy z chęcią się dowie, co każde z nich sądzi o danej sytuacji.

Widać dzięki temu ogromną zmianę bohaterów. Wiadomo, w obliczu takich zdarzeń, dojrzewają, zmieniają się, często na lepsze choć niekoniecznie. Tu przykładowo Cassie stała się dużo silniejsza, potrafi walczyć o swoje, z kolei Ben stał się prawdziwym młodym mężczyzną, pełnym odwagi i honoru.

Cóż więcej mówić. Fani serii z pewnością się nie zawiodą. Książka, jak z resztą poprzednie tomy- zachwyca, a także idealnie, choć szokująco, podsumowuje wszystkie wydarzenia. Nie pozostało mi nic innego jak tylko zmusić was do czytania!!!

Ocena: 8/10


Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję księgarni internetowej Taniaksiazka.pl 

Komentarze