Fatalna lista - Siobhan Vivan


Tytuł: Fatalna lista
Autor: Siobhan Vivan
Wydawnictwo: Feeria Young
Gatunek: Młodzieżowa
Ilość stron: 408
O czym to jest?:
Piękno i brzydota nie zawsze są kwestią wyglądu. Wyobraź sobie, że gdy przychodzisz do szkoły, oczy wszystkich są wbite w jeden punkt. W listę. Czy znajdziesz na niej swoje nazwisko? A jeśli tak, to w której kategorii? Co roku ktoś - nie wiadomo, kto - wybiera dwie dziewczyny z każdego rocznika. Jedna zostaje okrzyknięta najpiękniejszą, druga - najbrzydszą.  O tych spoza listy natychmiast się zapomina. Wybrane nagle znajdują się w centrum uwagi całej szkoły. 
Na liście są nazwiska ośmiu dziewcząt. W świecie po liście ich życie już nigdy nie będzie takie samo. (lubimyczytac.pl)Moje refleksje: 
Książka z opisu wydawała się jedną z tych typowych o amerykańskiej szkole, w której panuje swego rodzaju hierarchia. Raz ą to grupki raz pojedyncze osoby. Jak się jednak okazało, autorka postarała się, i to bardzo.

Otóż książka okazała się bardzo nieprzewidywalna. Kiedy akcja skłaniała się ku ogólnie znanemu motywowi, znanemu z książek dla młodzieży, całość automatycznie się zmieniała, a tym samym ogromnie zaskakiwała. To tu splatają się losy ośmiu dziewczyn, To tu przeżywają one swoje rozterki i bóle, a także wszelkie życiowe radości. Historia przeznaczona typowo dla młodych osób, by oderwały się od codziennego życia.

Czyta się ją jednym tchem, pomimo dość sporej ilości stron. Osobiście, poznałam całośc w jedną noc, co może nie było najlepszym pomysłem, bo uderzyło mnie wówczas dużo sprzecznych emocji, ale mimo wszystko, zaliczę tę noc do owocnych. Takich książek trzeba na odstresowanie się i przyjemne zrelaksowanie.

Dużą rolę gra tutaj tajemnica. Każda z bohaterek coś skrywa, a są też takie sekrety, które poznajemy przez cały czas trwania powieści. Nieraz zastanawiałam sie co jest powodem owego zdarzenia, a następnie okazywało się, iż moje domysły były całkowicie odległe od prawdy.

Co więcej, fabuła poświęcona każdej z bohaterek była stosunkowo taka sama. Jedne z nich polubiłam bardziej inne mniej ale, co ciekawe, nie robiło to większej różnicy. Całość poprzez  zróżnicowanie owych dziewczyn okazała się bardzo ciekawa i wielowątkowa.

Jak można zauważyć, jestem bardzo rada z powodu przeczytania  "Fatalnej listy". rzadko zdarzają się książki o tak pozornie typowej fabule, które zaskakują swoją nietypowością. Jestem decydowanie na tak!

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania tej nowości serdecznie dziękuję księgarni internetowej Taniaksiazka.pl 

Komentarze

 1. Książka zbiera dobre recenzja. Może się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak mam być szczera, to mam totalnie dość takich książek i raczej jej nie przeczytam. Mam wrażenie, że ten motyw listy pojawia się dosłwonie wszędzie. Mówisz, że to coś innego, ale ja mam już tak głęboko zakorzenioną niechęć, że i tak mnie to nie przekonuje...

  OdpowiedzUsuń
 3. Super! W takim razie czytam... w wakacje (realny plan). Albo raczej po wakacjach, żeby wejść w tematykę szkolną. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam już kiedyś zapoznać się z twórczością tej autorki czytając Ból za ból, niestety książka nie była wysokich lotów i chyba tę pozycję także sobie odpuszczę :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Osobiście uważam pomysł za dobry, ale wykonanie już za niezbyt udane. Zakończenie wydawało mi się urwane w połowie, czegoś mi zabrakło.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)