Pod presją- Michelle Farkoff


Tytuł: Pod presją
Autor: Michelle Farkoff
Wydawnictwo:  Feeria Young 
Gatunek: Młodzieżowa, Romans, New Adult
Ilość stron: 320
O czym to jest?:
Kara prowadzi idealne życie. Ma świetne oceny. Nigdy nie nawala. Aż do teraz. Bo perfekcja to tylko złudzenie, a Kara desperacko stara się je utrzymać, odkąd tylko pamięta. Dlatego robi coś, o co nigdy by siebie nie posądziła. Coś nielegalnego i ryzykownego. Wkrótce jej życie wypada z swojego idealnego toru i nagle Kara rzuca się w świat nowych znajomych, dzikich imprez, romansów i mrocznych sekretów. Musi teraz ustalić, jak daleko posunie się, by być idealną – i czy to jest właśnie to, czego naprawdę pragnie. (lubimyczytac.pl)

Moje refleksje: 
Kara jest ogromnie zdeterminowana by być najlepszą. Jest w stanie zrobić wszystko by tylko osiągnac szczyt. Niestey w pewnym  momencie w grę wchodzą szkodliwe substancje. Książka pod tym względem wcale nie sprawiała wrażęnia tak mocnej i interesującej. Przedstawia poważny problem wśród nastolatków w zupełnie inny, niespotykany sposób. 

Ogromnie zadziwiła mnie historia jaką przedstawiła tu autorka. Bo z pozoru opowiada tylko o dobrzej uczennicy, mającej niemałe problemy ze stresem przed ważnym egzaminem. Z tego powodu sięga po substancje mające ją stymulować i pomagać się skupić. Niestety to tylko szczyt góry lodowej. Nie, dziewczyna nie uzależnia się, jakby mogło się wydawać. Odkrywa jednak pewien system, który działa w jej bliskim otoczeniu, a ona zostaje w to omyłkowo wciągnięta. Kto wszystkim steruje? To największa zagadka!

Interesujące, nieprawdaż? I tak własnie odebrałam tę historię.bo za każdym razem gdy zaczynał się jakiś watek, miałam w głowie pewien schemat, według którego historia mogłaby się potoczyć. Niestety albo i stety, autorka wykazała się tutaj niezłą pomysłowością i urozmaicała fabułę o liczne niespodzianki. I tak naprzykład, o utworzenie całej spiskowej teorii i motywację posądzałąm wiele innych osób. Natomiast to, co okazało się końcowym efektem, było dla mnie niemałym szokiem. 

Co więcej, bardzo podobało mi się wprowadzenie tu małego wątku romantycznego, który nie zdominował całej książki ale lekko ją wzbogacił. Poza tym odpowiednio pokazano tu wartości takie jak przyjaźń i jednoczenie się w grupie w momencie zagrożenia. W tym wypadku, grupa pozornie nieznanych sobie osób, staje się dla siebie kimś bliskim,  czy też potrzebnym.

Bardzo podobała mi się przemiana głównej bohaterki. Pokazano tu jak dziewczyna skupiona tylko na swoich celach i na byciu perfekcyjną odkrywa też różne inne aspekty życia. Docenia wartości jakie pojawiaja się w jej życiu i stawia czoła przeciwnościom losu. Z typowej szarej uczennicy, staje sie silną i rozsądną kobietą.

"Pod presją" to niewątpliwie watrościowa pozycja na półce. Nie dość że potrafi zainteresować tematem, to skłania do refleksji, a także cztyta sie ją łatwo i przyjemnie. W mojej opinii, polubi ją większość nastolatków, będących fanami literatury typowo młodzieżowej.

Ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję księgarni internetowej Taniaksiazka.pl 

Komentarze

  1. To może być naprawdę interesująca lektura! Będę ją miała na uwadze!

    OdpowiedzUsuń
  2. O może być ciekawa książka. Świetna recenzja muszę ją przeczytać.
    mój blog

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)