Imperium ognia- Sabaa Tahir


Tytuł: Imperium Ognia
Autor: Sabaa Tahir
Seria: Ember in the ashes tom 1
Wydawnictwo: Akurat
Gatunek: Młodzieżowa, Young Adult, Romans, Dystopia
Ilość stron :512
O czym to jest?:
W bezwzględnym Imperium panuje podział na kasty. Najniższą z nich są Scholarowie, stale prześladowani i zepchnięci na bok ludzie niemający praktycznie żadnych praw. Jedną z nich jest Laia, dziewczyna mieszkająca z dziadkami i bratem, Mimo ciężkiej pracy, jej życie należy do spokojnych. Jednak pewnego dnia traci najbliższych i staje w obliczu wielkiego zagrożenia. Musi ocalić brata oskarżonego o zdradę, wstępując do ruchu oporu. Podejmuje się bardzo niebezpiecznej misji, zostając niewolnicą w Akademii szkolącej najgroźniejszych żołnierzy Imperium. Wśród nich jest Elias. Chłopak, przed którym kariera stoi otworem, a mimo to stale dręczą go wątpliwości. Nie jest on bowiem typowym żołnierzem. Chłopak nie jest pewien czy chce wiązać swoje życie z nieustannym zabijaniem i nienawiścią. Gdy los krzyżuje drogi tych nastolatków, ich życie nagle się zmieni. Będzie to też miało wpływ na losy Imperium i ludzi go zamieszkujących.
Moje refleksje :
Ponownie jestem zachwycona! Książka co prawda zapowiadała się dobrze, ale okazała się totalnie wciągającą lekturą, której nie można odłożyć, zanim się jej nie przeczyta do końca. Najlepiej potwierdza to fakt, iż jednego dnia przeczytałam ok 450 stron. Poza tym już nie mogę się doczekać kolejnej części tej serii.
Choć sam pomysł na fabułę początkowo nie wydaje się oryginalny, książka całkowicie zmienia ten pogląd już po lepszym jej poznaniu. Podział na klasy społeczne czy ruchy oporu występują już w wielu popularnych seriach, jednak połączenie tego z niewolnictwem, daje coś zupełnie nowego i momentami nieobliczalnego. Autorka świetnie stworzyła świat, w którym żyli bohaterowie. Nadała mu swego rodzaju mroczny i brutalny klimat, dzięki któremu czytanie stało się niesamowitą przygodą. Historia, jaka się tu rozgrywała, niejednokrotnie mnie szokowała. W szczególności owe niewolnictwo, okazało się bardzo wstrząsające do tego stopnia, iż chwilami bałam się o bohaterów. Różnorodność wątków i rozbudowana fabuła okazały się bardzo pozytywne w tym przypadku. Co więcej, wydarzenia następowały szybko po sobie, dzięki czemu w ogóle nie odczuwało się mijającego czasu przy tej książce.
Laia okazała się bardzo ciekawą bohaterką, którą od razu polubiłam. Silna, mądra i rozsądna nastolatka w obliczu wielkiego zagrożenia. Potrafiła sobą zainteresować i sprawić by czytelnik był coraz to bardziej zainteresowany jej historią. Z kolei Elias to męski gentelmen z głową na karku, mający ciekawy pogląd na świat. Spotkanie tych dwojga jest wprost genialne, a ich wzajemne relacje zostały świetnie przedstawione. Autorka nie zapomniała o tym, iż są to nastolatki, zatem nie brakowało w ich rozmowach humoru i sarkazmu. Dodatkowo wątek romantyczny, który w pewnym momencie zaczynał się prężnie rozbudowywać. Co ważne nie przyćmiewał tego głównego, a wręcz dobudowywał go.
Zatem, jest to idealna książka dla fanów fantastyki. Dlaczego fantastyki? Występuje tu element czytania w myślach oraz udział nadludzkich postaci. Poza tym idealne połączenie tego z nastoletnim uczuciem aż prosi się o przeczytanie. Nie na darmo internet huczy o tej książce. Warto ją poznać!

Ocena: 10/10Seria „Ember in the ashes”

1. Imperium ognia

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję wydawnictwu Akurat
https://www.facebook.com/wydawnictwoakurat/

Komentarze

 1. Coś czuję że bto będzie niesamowita książka i nie mogę się doczekać aż wpadnie w moje łapki :3

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja przyjaciółka dostała ją na święta i coś czuję, że będzie musiała się tą książką z kimś podzielić... Ciekawe z kim ;)? Na pewno nie ze mną ;) Świetna recenzja, jak zawsze ;*
  http://k-a-k-blogrecenzencki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Sam tytuł już mnie zaciekawił:) Moze się kiedyś skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie też zachwyciła ta książka :)
  Pozdrawiam,
  Książkomania

  OdpowiedzUsuń
 5. Z pewnością przeczytam ją w najbliższym czasie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja to nawet dałam Imperium 11/10 :P

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)