Słońce też jest gwiazdą - Nicola Yoon


Tytuł:  Słońce też jest gwiazdą
Autor: Nicola Yoon
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Gatunek: Młodzieżowa
Ilość stron: 336
O czym to jest?:
Natasha pochodzi z Jamajki, ale od ósmego roku życia mieszka w Stanach. Jej rodzice przebywają w USA nielegalnie i zostają deportowani na Jamajkę. Natasha jest załamana i wściekła na ojca – to przez niego rodzina musi wracać tam, skąd przyjechała. Wierzy w naukę, a nie w miłość. Zwłaszcza po tym, jak zdradził ją chłopak! (lubimyczytac.pl)

Moje refleksje: 
Nicola Yoon jest dla mnie już w pewien sposób znaną autorką. Czytałam już bowiem "Ponad wszystko", które tak na marginesie podobało mi się. Dlaczego zatem nie zabrać się za kolejną jej powieść? Zwłaszcza że trafiam obecnie na opinie, iż jest lepsza niż poprzednia z książek. Tak też zrobiłam. 

Dotyka ona problemów typowo młodzieżowych, jak przeprowadzki, kłótnie z rodzicami czy spory z przyjaciółmi, a także pierwszych większych uczuć. Przyznać  muszę że książka bardzo mnie zainteresowała, już gdy poznałam sam jej opis.  Nielegalny pobyt w kraju, deportacja a w tym wszystkim dorastająca dziewczyna. Czy to nie zapowiada się interesująco? W dodatku w powietrzu wisi nam jakiś romans, młodzieńcza miłość i  w związku z tym masa emocji. Tak, to jest typowa charakterystyka dla młodzieżówki. No może oprócz tej deportacji. :) I w zasadzie można by powiedzieć, że nie spotka nas tu nic nadzwyczajnego i ciekawego, wyróżniającego z reszty tego typu książek, ale wychodzę z założenia, że niczego nigdy nie można być pewnym.

Co więc sądzę o samej książce? Przede wszystkim jest odrealniona. Bo raczej nie zdarza się by ludzie kilka godzin po poznaniu się,  wyznawali sobie uczucie. W dodatku całość jest tak okraszona magią i  ciepłem, że całość wydaje się jak z bajki. I mimo tego, że jest to tak nierealne, a wręcz nieprawdopodobne, całość podobała mi się. Czytało się książkę bardzo lekko i przyjemnie, z wielką dozą ciepła na sercu oraz przyjemnym rozmarzeniem. To jest swego rodzaju bajka dla nastolatek, pełna miłości uczuć i nadziei. Pokazuje, że emocje mogą wziąć górę nad umysłem i powodować w ludziach przeróżne zachowania. Uświadamia jakie wartości w życiu są istotne i na czym młodzi ludzie powinni się skupiać.

Bardzo podoba mi się strona techniczna książki. Ale to chyba nie jest nic szczególnego w przypadku tego wydawnictwa. Przywykłam już do faktu, iż ich publikacje należą do tych, starannie wykonanych. Nie przekonuje mnie jednak okładka. Uważam, iż jest zbyt pretensjonalna i troszkę za prosta.

Cóż oprócz tego że tematyka książki może być sporna ze względu na tematykę czy sposób jej przedstawienia. Jednak jestem przekonana że wiele osób będzie w stanie znaleźć a niej swego rodzaju magię i pozytywny aspekt.

Ocena: 7/10


Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Publicat

Komentarze

 1. Uwielbiam twórczość tej autorki. Jest niezwykle pogodna, a właśnie to jest da mnie najważniejsze!
  http://pozeram-ksiazki-jak-ciasteczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Mimo, że lubię młodzieżówki, to ta pozycja jakoś mnie nie kusi :P

  OdpowiedzUsuń
 3. To lekka książka, choć porusza ważny temat i to mi się podobało. Nie jest jakaś świetna, ale wciąga.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie poprzednia książka autorki średnio się podobała, dlatego sama nie wiem czy sięgnę po powyższą. Dodatkowo nie przekonuje mnie "miłość" bohaterów. Nie lubię gdy wszystko dzieje się tak szybko. Może kiedyś przeczytam, ale raczej nie w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Ponad wszystko" czeka na przeczytanie. Tę książkę również często widziałam, ale nie zagłębiałam się w treść :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam tą książkę kilka dni temu i bardzo mi się podobała, nie wiem może ze względu jak była ona po prostu napisana. Te wszystkie perspektywy, można było zobaczyć co myśli bohater poboczny. To prawda jest odrealniona, ale moim zdaniem autorce to świetnie wyszło. Szczerze, pozytywnie mnie zaskoczyła.
  Pozdrawiam!
  http://loony-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)