Margo - Tarryn Fisher


Tytuł: Margo
Autor: Tarryn Fisher
Wydawnictwo: SQN
Gatunek: Młodzieżowa, Thriller
Ilość stron: 352
O czym to jest?:
Margo nie jest jak inne nastolatki. Żyje w ponurym miasteczku Bone, które przejezdni omijają szerokim łukiem. Swój dom nazywa „pożeraczem”. Jej cierpiąca na depresję matka nie odzywa się do niej i traktuje niczym służącą. Dziewczyna trzyma się na uboczu, dni spędza w samotności. Wszystko nieoczekiwanie się zmienia, kiedy poznaje Judah – starszego chłopaka z sąsiedztwa. Sparaliżowany, na wózku inwalidzkim, odkrywa przed Margo świat, jakiego dotąd nie znała. Kiedy w okolicy ginie siedmioletnia dziewczynka, dwójka osobliwych przyjaciół rozpoczyna prywatne śledztwo. W głowie Margo pojawia się desperackie pragnienie, aby wytropić morderców. I przykładnie ukarać… „Oko za oko. Krzywda za krzywdę. Ból za ból”. Rozpoczynając bezlitosne polowanie na zło, dziewczyna nie zdaje sobie sprawy, jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić. (lubimyczytac.pl)

Moje refleksje: 
Zachwytów nad tą książką nie było końca. Polecali ją wszyscy, chwaląc niemal każdy aspekt tej publikacji. Dlaczego by więc po nią nie sięgnąć? Skoro jest tak zachwycająca i szokująca. Zatem spróbowałam i ja.

Historia jest niewątpliwie niezwykła. Początkowo lekko zagadkowa, lecz potem, wszystko coraz bardziej zaciekawia. Nigdy nie czytałam czegoś podobnego, więc  z czystym sercem, mogę stwierdzić, że nikt nie dopatrzy się tu raczej inspiracji innymi utworami. Poza tym całość prowadzona jest w odpowiednio skonstruowana, tak aby nie męczyć czytelnika, a coraz bardziej wkręcać w historię Margo.  Styl tekstu lekki acz nie banalny. A przy tym całość się zwyczajnie klei.

Nie raz byłam zszokowana tym, co działo się w życiu bohaterki, czy też jej decyzjami. Nie było tu scen które by mnie bawiły. Raczej przez większość czasu, w napięciu oczekiwałam na rozwinięcie danego wątku. A działo się tu sporo. Byłam pod wrażeniem, jak wiele różnych sytuacji poruszyła autorka, jednocześnie nie powodując u czytelnika pogubienia się w fabule.

Ogromnie dużo zrobiło tu samo zakończnie. Jestem do tej pory w wielkim szoku z powodu tego, co się wydarzyło. Nie wiem co autorka miała w głowie wpadając na te pomysły, ale podziwiam to. Tego z pewnością się nie zapomni!

Jeśłi chodzi o samą Margo to właśnie ona stanowi główny filar budujący całą historię. Ma bardzo silną i tajemniczą osobowość. Nigdy nie można być pewnym co w danym momencie przyjdzie jej do głowy. Zważając też na to, co dziewczyna przeżyła, można domniemywać, że jej psychika nie będzie w najlepszym stanie, zatem, niepewność co do jej osoby wzrastała.

Otóż, książka jest niewątpliwie dobra. Porusza jednak tematy, które nie każdy czytelnik może zrozumieć i zaakceptować. Dlatego też, polecam ją dla osób powyżej 16 roku życia. Myślę, że takowy czytelnik już odpowiednio będzie mógł ocenić ową historię.

Ocena: 8/10


Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuje wydawnictwu Sqn 

http://www.wsqn.pl/

Komentarze

 1. W sumie przeczytałabym tę książkę. Ty dodatkowo mnie zachęciłaś... akcja, bohaterka i zakończenie - może być ciekawie!
  Zaczytanego!

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam inną powieść autorki i była to kompletnie nie moja bajka. Na tę mam nadzieję się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ja na liście do przeczytania :D Zapowiada się bardzo interesująco :)

  Zabookowany świat Pauli

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)