Fobos- Victor Dixen


Tytuł: Fobos
Autor: Victor Dixen
Seria: Fobos tom 1
Wydawnictwo: Otwarte
Gatunek: Science-fiction, Młodzieżowa, Young Adult
Ilość stron: 456
O czym to jest?:
NASA zbankrutowało. Zostało wykupione przez prywatną firmę, a jego zasoby wykorzystane w zupełnie inny sposób. Zostaje utworzony program Genesis. Na czym on polega? 6 chłopaków i 6 dziewczyn zostaje wysłanych w kosmos po uprzednich rocznych przygotowaniach. Co w tym takiego niezwykłego? Otóż nie powrócą oni na Ziemię. Mają tam pozostać, utworzyć 6 par i dać początek ludzkiej cywilizacji na Marsie. Czy Ziemia chyli się ku upadkowi? Jeszcze nie, ale ludzie najwidoczniej potrzebują więcej rozrywki. Dlaczego? Podczas całej podróży towarzyszą im kamery. Śledzą ich każdy krok, a wszystko transmitowane jest w telewizji ku uciesze milionów widzów. Wszystko to ma jednak drugie dno. Nie jest to tylko historia o wymyślnym reality show w kosmosie ale i o tym czym kierują się ludzie mający szansę osiągnąć wiele kosztem innych. 

Moje refleksje: 
W zasadzie nie spodziewałam się tego iż książka tak bardzo mi się spodoba. Umówmy się, okładka nie zachwyca. Opis oczywiście bardzo mnie zainteresował, bo był dla mnie czymś oryginalnym. Zabrałam się za nią dość szybko i jak się okazało im dalej tym lepiej. 

Treść książki jest naprawdę jest bardzo ciekawa. Jak już wspomniałam jest bardzo oryginalna. Bo czy ktoś z Was słyszał o programie telewizyjnym realizowanym w kosmosie? Ja bynajmniej nie. Bardzo interesował mnie fakt jak zmienia się zachowania ludzi na przestrzeni tygodni, kiedy będą oni zamknięci w statku oraz będą cały czas żyć w tak małej społeczności. Poza tym każdy z uczestników jest zupełnie innym typem charakteru i niesie za sobą inną tajemnicę, która skrzętnie ukrywa. Ale o tym później. 

Całą historię poznajemy z perspektywy jednej uczestniczki - Lenor. Jednak w momencie, gdy podróż młodych ludzi staje się już bardziej zaawansowana, przeplatane jest to relacjami z tego co dzieje się na Ziemi. Tym sposobem poznajemy Serenę, główny mózg akcji Genesis. Dzięki niej mamy jasny pogląd na to jakie są kolejne działania sztabu którym ona dowodzi i jakie są ich realne powódki. 

Co więcej czeka w książce? Z pewnością masa emocji. Każda dziewczyna musi spośród 6 chłopców wybrać tego jedynego, z którym spędzi całe swoje dalsze życie. A to wszystko na oczach widzów! Dodatkowo każda z nich skrywa jakiś sekret. Najwięcej oczywiście wiadomo nam o Lenor.

Wiele wątków przewijających się przez książkę odgrywających się na Ziemi miało znaczący wpływ na całą historię. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem okazało się wprowadzenie ich do książki. Dzięki temu miałam całkowity pogląd na całą sytuację, a czytając to miałam wrażenie iż jestem w centrum zdarzeń. Już samo poprowadzenie fabuły, było iście podobne do najlepszych filmów o kosmosie. Już samo zakończenie zostało tak skonstruowane, iż mam ogromną ochotę na poznanie drugiej części tej serii.

Bohaterka ta jest przede wszystkim rozsądna. I choć kieruje się dziwnymi zasadami, na pozór logicznymi, jednak niepasującymi do sytuacji, to da się ją lubić. Niektórym jej skrywana tajemnica ,może wydawać się błaha i wręcz nijaka na tle innych, jednak mając na uwadze jej komfort psychiczny, można stwierdzić iż przeżywa ona liczne rozterki z tym związane. Pozostali uczestnicy wyprawy wykazywali się równie mocnymi przeszłościami. Każdy kolejny rozdział odkrywał ich mroczna i nieciekawą przeszłość, oraz stawiał całą sprawę w nowym świetle.

To chyba oczywiste, że książka mi się spodobała. Ba, nawet bardzo spodobała. Nie dość że czytało się ją bardzo dobrze i szybko to jak już wcześniej napisałam fabuła była ogromnie ciekawa. „Fobosa” czytałam w autobusach podczas dwugodzinnych podróży i wcale nie przeszkadzała mi muzyka z radia czy rozmowy współpasażerów. W książce można się idealnie zaczytać i zatopić.

Ocena: 10/10

Seria "Fobos":
1. Fobos

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję księgarni internetowej Taniaksiazka.pl 

Komentarze

 1. Widziałam tę książkę w zapowiedziach i choć mnie trochę zaintrygowała, to brat gdacze mi nad uchem, że "Fobos" jest do kitu. Heh, chyba będę musiała czytać ją w ukryciu! ;p
  Pozdrawiam, nie-poczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. 10/10? chyba faktycznie będę musiała sięgnąć,
  pozdrawiam Ola z pomiedzy-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Kosmosowi mówię zwykle stanowcze nie (uraz z dzieciństwa, kiedy tata ciągle zanudzał mnie opowieściami o astronomii i puszczał małointeresującemnie programy na Discovery z tym związane), ale tym razem fabuła naprawdę mnie zainteresowała. No i mnie dla odmiany okładka bardzo się podoba! No, gdyby ta dziewczyna zrobiła jakąś bardziej normalną minę, a nie taki jakiś grymas nieładny... Tak czy owak na pewno się za książką rozejrzę, może nie czuję o g r o m n e j chęci do jej przeczytania, ale mnie zaintrygowałaś! ^^
  Choć w sumie miałam ograniczyć młodzieżówki... E tam, trudno! xD
  zaczarrowana

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam wielką ochotę na tę ksiażkę, niestety nie za bardzo jest w okolicznych bibliotekach, więc pewnie kupię :) Lubię takie kosmiczne opowieści, a taka wysoka ocena bardzo zachęca!

  withcoffeeandbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Początkowo nie byłam zainteresowana tą książką, bo okładka faktycznie nie zachęca, opis niby ciekawy, ale cóż... A potem zaczęłam czytać recenzje i brzmi naprawdę ciekawie! Wszyscy sobie chwalą ten tytuł :) A ja lubię sięgać po młodzieżówki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale wysoka ocena. Cieszy mnie to, ponieważ zamówiłam sobie tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślałam, że to jakaś smutna dystopia w stylu Mrocznych Umysłów, a to naprawdę świetna książka i ciekawe postaci. Nie mogę się doczekać, aby poznać dalszy ciąg i ciekawi mnie ta córka Sereny...

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię rozsądnych bohaterów - niezmiernie irytuje mnie, kiedy postaci mają pstro w głowie, więc będę mieć ,,Fobosa'' na uwadze.
  Pozdrawiam!
  http://papierowenatchnienia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)