Teraz albo nigdy- Sarah Dessen


Tytuł: Teraz albo nigdy
Autor: Sarah Dessen
Wydawnictwo: Harper Collins
Gatunek: Młodzieżowa, Young Adult
Ilość stron: 384
O czym to jest?:
Macy straciła ojca półtorej roku temu. Mniej więcej od tego samego czasu spotyka się z Jasonem. Chłopak jest typowym geniuszem zamkniętym w swoim idealnym i poukładanym świecie. Dziewczyna chcąc być jak najbardziej do niego podobna, dopasowuje się do trybu życia chłopaka oraz wymagań stawianych przez wiecznie zapracowaną matkę. Przychodzi lato i Jason wyjeżdża na obóz naukowy, a Macy rozpoczyna pracę w bibliotece. Jednak te wakacje będą inne niż planowała. Pojawia się wielka przyjaźń i praca w firmie cateringowej, a także zmienią się priorytety dziewczyny
Moje refleksje: 
W zasadzie nie spodziewałam się zbyt wiele. Nie przyciągała mnie do niej okładka, a treść wydawała się bardzo oklepana i typowa dla literatury młodzieżowej. Podeszłam do niej jednak z wielką chęcią gdyż ostatnio jestem bardzo zabiegana i potrzebowałam czegoś bardzo lekkiego do poczytania. Czy moje potrzeby zostały zaspokojone?

Każdy widzi że fabuła to typowa młodzieżówka i tak jest w rzeczywistości. Po 100 stronach zakończenie jest już praktycznie oczywiste. Jednak na drodze do niego pojawia się szereg innych ciekawych wątków, które potrafiły bardzo zainteresować. Nie brakowało też humoru sytuacyjnego, który czekał w praktycznie każdym rozdziale. Wiązał się głownie z firmą cateringową,z którą związała się główną bohaterka i wszechobecnym chaosie, który otaczał każdą organizowaną przez nich imprezę. W zasadzie przez całą powieść zastanawiałam się co jeszcze może się przydarzyć. Ważne, też że autorka nie traciła rytmu przedstawianych zdarzeń. Były one w miarę dynamiczne, więc nie sposób było się nudzić. Dzięki temu całość czytało się łatwo i przyjemnie mimo sporej przewidywalności.

Bardzo polubiłam główną bohaterkę. Częściowo rozumiem jej błędne wybory, a także pochwalam te lepsze. Myślę że w prawdziwym życiu mogłybyśmy się zakumulować. Poza tym okazała się naprawdę zdeterminowaną i racjonalna osobą. Bohaterowie drugoplanowi również zostali dobrze wykreowani. Każdy charakteryzował się typowym dla niego kompletem cech,  więc nie sposób było ich pomylić. Odpowiednio nie polubiłam tych negatywnych postaci, a sympatyzowałam z tymi pozytywnymi.

Książka pod względem technicznym nie jest idealna. Pomimo że prz czytaniu nie ma problemów, to pojawia się on gdy patrzymy na okładkę. Według mnie jest okropna! Nijak nie nawiązuje do treści i nie ma żadnego związku z historią Macy.

Książkę na pewno polecę swoim znajomym. Jak najbardziej się na niej nie zawiodłam, wręcz przeciwnie, miło mnie ona zaskoczyła. Jeśli będę miała możliwość, to przeczytam pozostałe książki tej autorki jakie ukazały się w Polsce, bo tą zachęciła mnie do swojej twórczości.
Ocena: 9/10 

Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję wydawnictwu Harper Collins 

http://www.harpercollins.pl/

Komentarze

  1. Czytałam inną książkę autorki i również mocno mi się spodobała. Widać ma talent. Na tę może też się skuszę w wolnej chwili :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytałam żadnej książki tej autorki i chyba na razie nic się nie zmieni :) Co prawda polecasz, ale mam tyle innych tytułów na półce, że po prostu nie znajdę na nią czasu :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)