Anatomia zdrady- Wojciech Wypler

Tytuł: Anatomia zdrady
Autor: Wojciech Wypler
Wydawnictwo: Muza
Gatunek: Poadnik
Ilość stron: 224
O czym to jest?:
Jak wiele razy padaliście ofiarą kłamstwa? Nawet takiego najmniejszego. To boli, prawda? Ale w zasadzie dlaczego tak się dzieje? Czemu kłamiemy, a co za tym idzie zdradzamy? Słabość, ułatwienie sobie życia, chęć poczucia adrenaliny? A co z osoba która jest oszukana? Jak ona się czuje? Jak poradzić ma sobie z tą sytuacją? A może ma możliwość przewidzenia tego, co ma zaistnieć? W jaki sposób ma rozpoznać, że jest oszukiwana? Dużo tych pytań. Jednak autor tej książki postanowił sprostać im wszystkim i dać czytelnikom szansę odnalezienia się w tej nieprzyjemnej dla nic sytuacji.
Moje refleksje: 
„Anatomia zdrady” była dla mnie od samego początku niemałą zagadką. Dlaczego? Nie tylko przez intrygujący tytuł. Głównie poprzez to co jest napisane tuż pod nim. „Jak nie stać się ofiarą kłamcy.” Wychodzę z założenia, iż to nie od nas zależy czy zostaniemy w ten sposób oszukani, ale od owej bliskiej osoby. Jeśli ktoś będzie chciał nas w ten sposób zranić, znajdzie sposób by to zrobić, niezależnie jak wiele barier byśmy mu nie stwarzali.

Rozpoczynając książkę, autor , bardzo dobrze postąpił, opisując samo zjawisko kłamstwa. Czym ono jest, jakie są rodzaje i motywy. Co ważne, mamy tu nie tylko tę psychologiczną część związaną z okłamywaniem drugiego człowieka, ale i uwarunkowania biologiczne, do tego czynu, jakie tkwią w każdym z nas.

Następnie dowiadujemy się jak rozpoznać to, iż możemy właśnie padać ofiarą zdrajcy. I tu mamy szereg opisanych zachowań, jakie charakteryzują kłamcę. Wiadomo, że zdarzają się wyjątki oraz osoby, które potrafią kłamać wprost niezauważalnie, ale w większości przypadków, owe przykłady się sprawdzają. Co więcej, jest tu ich o wiele więcej niż w powszechnej wiedzy jaką serwuje nam przykładowo telewizja śniadaniowa. Bo przecież fakt, iż ktoś boi się nam spojrzeć w oczy, jest nam wszystkim znany.

Jednak mimo zauważenia tych zachowań, nie możemy jasno stwierdzić, iż jesteśmy zdradzani. Należy dalej na spokojnie przyjrzeć się temu jak zachowuje się i co robi dana osoba. Dlatego w kolejnej części, autor pokazuje nam jak z zimną krwią podejść do tej sytuacji, by nie zdradzić się iż cokolwiek podejrzewamy. Dzięki temu, możemy na tyle spokojnie na ile to możliwe podejść do całej sytuacji i ocenić czy faktycznie nasze podejrzenia są właściwe. A wtedy czeka nas już tylko szczera rozmowa z tą osobą i decyzja czy otrzyma od nas drugą szansę, czy też nie.

Bardzo ważnym elementem jest też ostatnia część, czyli porady, dotyczące naszego stanu po zdradzie. Jest tu wiele przydatnych ćwiczeń, umożliwiających poradzenie sobie z takim przeżyciem oraz usprawniających nasze życie po takim zdarzeniu.

Cała książka jest według mnie w pełni merytoryczna i spójna. Nie tylko wyjaśnia to zjawisko u podstaw, ale pomaga je rozwiązać. Może nie stuprocentowo, ale z pewnością pomaga się uporać z tym lepiej niż beż żadnej pomocy. Podobało mi się w niej to, iż była bardzo realna. Co przez to rozumiem? Otóż większość ze swoich teorii i twierdzeń autor popierał przykładami znanymi z mediów czy badaniami statystycznymi. Niemniej jednak w pewnym momencie przeszkadzało mi nadużywanie przez autora cytatów. Miałam czasami wrażenie, iż jest to zlepek słów znanych osób a nie autorska książka. Na szczęście nie występowało to często i nie trwało długo.

Ogromnie podoba mi się strona graficzna książki. Zarówno okładka, zachowana w delikatnej, acz wymownej kolorystyce, odzwierciedlająca całe sedno sprawy, jak i wnętrze. Bo w środku, oprócz tekstu, mamy po bokach małe tabelki, wyjaśnienia pewnych pojęć, a na końcu większości rozdziałów krótkie podsumowania do uzupełnienia pomagające uporządkować nasze myśli. Dodatkowo Cała treść została urozmaicona w pogrubione fragmenty, które nie tylko przykuwają uwagę,, ale wracają ją również na konkretne treści.


Książka, jako przedstawicielka poradników prezentuje się dość dobrze. Widać problem rozłożony na części pierwsze, oraz dotarcie przez autora do sedna sprawy. Czy książka pomaga? To już ciężko stwierdzić. Każdy z nas jest inny i napotyka innych ludzi na swojej drodze. Ale warto się przekonać.  

Ocena: 9/10

Biorę udział w konkursie „Wygraj konsultację terapeutyczną STRES-RESET z psychologiem Wojciechem Wyplerem z okazji premiery jego książki „Anatomia zdrady”. Autor ujawnia sposoby wykrycia i uniknięcia zdrady – w związku partnerskim, przyjacielskim lub rodzinie. Pokazuje, jak podnieść się po tym bolesnym przeżyciu – pozbyć się depresyjnych myśli, opanować ból i złość oraz  wieść szczęśliwe życie


Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuje wydawnictwu Muza 

muza.com.pl

Komentarze

  1. Zazwyczaj nie sięgam po poradniki, ale ten mnie zaciekawił. Mam nadzieję, że wkrótce go przeczytam

    OdpowiedzUsuń
  2. Agencje detektywistyczne mogą pomóc w wykryciu zdrady lub oszustwa w związku lub firmie. Detektywi mogą przeprowadzić wywiady, obserwacje, monitorować rozmowy i przeprowadzić tajne śledztwa, aby zebrać informacje i dowody w celu wyjaśnienia sytuacji.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jestem właśnie świeżo po przeczytaniu. Serdecznie wszystkim polecam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Liczę na szczere komentarze :)